Your Majesty, perhaps it's time to collect the taxes!

26. ledna 2012 v 21:56 | hakuka |  Slyšela jsem, viděla jsem
Žilo bylo jedno pohádkové královtsví. Mělo hrady se spoustou věžiček, vesele vyhrávající hospody a spoustu krámků s enčentnutými ajtemy. To království mělo své hrdiny, spoustu a spoustu hrdinů. Potřebovalo je, protože pohádková království jsou místa velmi nebezpečná. Čekáte-li ovšem válečníky v lesklé zbroji, kteří se nerozpakují nakopat komukoliv onu zadnější část těla jen za váš hezký úsměv, tak jste na omylu. Jste její veličenstvo a tohle je vaše království. A hrdinové? Ti prostě chtějí šušně. Chtějí jich hodně a chtějí je hned. A právě kolem nich se to vše točí. Je na čase shodit si klapky z očí. Hrdinové stejně jako ta pověstná kuřata prostě zadarmo nehrabou. Hra Majesty 2 : Fanatsy Kingdom Sim (Paradox interactive, 2009) není nic pro zaryté socialisty. Čeká vás tvrdá ekonomie. Chcete-li vést své království k vyššímu dobru, musíte roztočit ekonomický kolotoč plateb, investic a daní. Jaké štěstí, že hrdinové mají tak rádi pivo a již zmíněné krámky s enčentnutými ajtemy.
Majesty je strategická simulace fantasijního království, která prostě vybočuje z průměru. Žádné tahání s vojáčky, žádné přesuny jednotek. Velcí hrdinové ze sebe přeci nebudou dělat šašky, a točit se jak na obrtlíku jak jim jem prstem ukážeš! Chceš něco? Vyhnat krysy z kanálu, chránit karavanu, nakopat zadek obživlým kostlivcům napadajícím nebohé obyvatele, porazit draka? Tak zaplať mladej, jinak si s tou svojí korunkou můžeš leda tak žonglovat. A taková odměna za hrdinství musí být pochopitelně úměrná nebezpečí a lesklosti zbroje toho či onoho hrdiny. Přeci nemůžeš čekat, že ti hrdý paladin nebo mocný mág půjde likvidovat kanální krysy za pár šupů. Má přeci nějakou úroveň!
Klerici, paladini, zloději, hraničáři, mágové i mocné kněžky...Kdyby jste vzali všechny fantasy klišé a hodili je do velkého kotle, vzniklo by vám Majesty. Je jako velký fantazijní guláš okořenění humorem, který je mi prostě vlastní. Příběh hry i jejích datadisků je tak očekávaný a divoký zároveň, že vás prostě donutí nasadit při hraní ustálený ironický škleb, který vám vydrží i notnou chvíli po tom, co hru vypnete. A když se potom v datadisku Monster Kingdom strany otočí a vy máte pod palcem celou snůšku potvor včetně řádně cynických upířích výběrčí daní, hra dostane grády jako nikdy před tím. Je to hloupé, je to bláznivé, je to Majesty 2. A já se prostě zamilovala do krysích paladinů. Pořídím si jich armádu a půjdu s nimi dobýt svět! Ach... počkat, to bych musela vydělávat sakra dlouho...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.